ATALAR KÖYÜ
İlçeye 20 km. uzaklıkta bulunan ve ilçenin güneybatısında dağlık bir alanda yer alan bir köydür. Köyün kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak 'Haçova' isminin Bizans Döneminde Ermenilerden kalma bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Daha sonra Muse Oymağı Adıyaman'dan, Alisi Oymağı Alikan'dan, Cihan(Fadıl) Oymağı Kileyik'ten ve Çat Oymağı Adıyaman'dan gelip buraya yerleşmişlerdir.

Daha sonralar Haçova adı Atalar olarak değiştirilmiştir. Bu köye 6 mahalle bağlıdır. Köyden 140 kişi yurtdışında çalışmaktadır.
Arazi kıraç olduğundan tarım yapılmamaktadır. 43.806 dekarlık arazisi bulunmaktadır.
Cihan, Çat, Haniller, Darıderesi, Gedik ve Musin Mezraları bu köye bağlıdır. Atalar köyünde yaşayan insanlar, yaz aylarında Cihan, Kömür ve Fadıl yaylalarına taşınırlar.
Köyde okuma-yazma oranı %90 civarındadır.

Malatyanın az gelişmiş bir köyünden bu günlere gelmenin öyküsüdür haçovalı olmak. o bir avuç haçovalı, bağı yok, bahçesi yok, bakacak hayvanı yokken nasıl silkindi üzerindeki yoksulluk bulutunu nasıl attı bu günlere nasıl geldi...
haçova bundan 100 sene önce yaklaşık yüz haneyle bugünkü atalar ikizce denilen yerde kurulmuştur.haçova malatyanın yeşilyurt ilçesine bağlı mütavazi bir köydür. bu köy hiç bir kanunsuz eylemiyle anılmaz. köylüler hakkında bilinen en yaygın düşünce atatürk ilke ve inkilaplaına bağlı bir köy oluşudur. köylüler 1950 yıllardan itibaren malatya şehrine yerleşmişlerdir. şehre gelenler ilk önce kamuya ait yerlerde memur ve ticaretle uğraşma yolunu seçmişlerdir. o tarihlerde örgütlü toplum olmanın kendilerine çok şeyler kazandıracağını düşünmüş ve dernekler kurmuşlardır. malatya spor kulübü henüz kurulmadan ataköy spor kulübünü kurmuşlardır. (1964 yılı) daha sonra istanbul ve mersin başta olmak üzere türkiyenin her yerine yerleşmişler buralarda iş hayatına atılmış veya serbest meslek alanında faaliyet göstermişlerdir. haçova köyünün 20 Binin üzerinde nüfusu olduğu tahmin edilir. halen malatya mersin ve istanbulda dernek merkezleri ve onlarca üniversite öğrencisine burs veren bir köy vakıfları vardır. köylü gençlerinin hemen hemen tamamına yakını üniversite öğrencisi veya mezunudur. köyde okuma yazma bilmeyen sayısı yok denecek kadar azdır. en büyük özellikleri birbirlerine olan bağlılıklarıdır. her sene sayıları onlarla ifade edilen piknikler, geceler, kültürel ve sosyal etkinlikler yaparlar. birde haski bayram çavuş denilen halayları vardır. kadınlı erkekli kol kola zincirin halkaları gibi 200-300 mt bulan insan sayısından oluşur. eğer bir haçovalıya rastlarsanız onun hoşgörülü, mütavazi, emekten ve özgürlükten yana yiğit ve yürekli bir atatürkçü ve vatansever olduğundan kesinlikle kuşkunuz olmasın
tüm canlara duyurulur...

        

         

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !